Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA 27 MART CUMA SAAT 20.00’DE  “OYUN OYUN İÇİNDE” ADLI OYUNUN ÖZEL GÖSTERİMİ YAPILACAKTIR.ÜCRETSİZ DAVETİYELER ABT GİŞESİNDEN TEMİN EDİLEBİLİR.

 

Dünya Tiyatro Günü Bildirisi: Tiyatro Duvarın Ötesine Bakmalı

Bu yıl Polonyalı Yönetmen Krzysztof Warlikowski tarafından kaleme alınan “2015 Dünya Tiyatro Günü Bildirisi”ni siz sevgili izleyicilerimizle paylaşıyoruz.

Tiyatronun gerçek ustalarını bulmanın en kolay yolu onları sahnenin çok uzaklarında aramaktır. Genelde öyleleri tiyatronun gelenek kalıbı sürdüren ve klişe kopyalayan bir makine gibi kullanılmasıyla ilgilenmezler hiç. Onlar atan nabzın peşindedirler; gösteri salonlarının ve şu ya da bu dünyayı kopyalama derdindeki insan yığınlarının açığından geçmeye yatkın canlı akımları ararlar.

Biz seyircilerle tartışmaya ve yüzeyin altında kabaran duygulara odaklanmış dünyalar yaratacak yerde, mevcudu kopyalama yoluna gidiyoruz. Oysa gizli coşkuları tiyatro kadar başarıyla dışa vuran başka bir şey yoktur.

Benim en sık peşine düştüğüm kılavuz geçmişte yazılmış kimi metinlerdir. Onları kaleme alanlar neredeyse yüz yıl önce Avrupa tanrılarının yavaş yavaş çöküşünü kâhin gibi ama abartıya kaçmadan gözler önüne serdiler. Beni sabah akşam düşündüren o yazarların anlattığı, uygarlığımızı bugün hâlâ dağıtılamamış bir karanlığa gömen ışık kaybıdır. Aklımda Franz Kafka, Thomas Mann ve Marcel Proust adları var. Bugün o kâhinler grubuna John Maxwell Coetzee adını da ekleyebilirim.

Bu kişilerin ortaklaşa sezdikleri, dünyanın sona ermesinin kaçınılmazlığı idi – gezegenin değil, insan ilişkilerinin bugünkü modeli anlamındaki dünyanın. Dipten gelen kabarmalar toplum düzenini alt üst etmekte. O sezgi bütün acılığıyla bizim için bugün ve burada da geçerliğini koruyor. Dünya sona erdikten sonra da yaşamayı sürdüren bizler için. Her gün yeni yeni yerlerde suçlar ve çatışmalar patlak vermekte. Bu öyle hızlı oluyor ki her yerde hazır ve nazır günümüz medyası bile haberlerine yetişemiyor. Yangınlar çok geçmeden ilginç olmaktan çıkıp basın bültenlerinden siliniyor, bir daha da göze görünmüyor. Biz aciz kalıyor, dehşete kapılıyor, kendimizi köşelere sıkışmış hissediyoruz. Artık kuleler dikmek gelmiyor elimizden. Duvar yapımını inatla sürdürüyoruz ama çektiğimiz duvarlar bizi hiçbir şeyden korumuyor artık. Tersine, bakım ve savunma gerektirdikleri için biz onları korumak zorunda kalıyoruz; yaşam enerjimizin büyük bir bölümü öylece heder oluyor. Kapının ötesinde, duvarın gerisinde ne bulunduğunu görmeye çalışacak gücümüz de kalmadı. Tiyatronun varlığını gerektiren ise tam bu işte. O kendi gücünü tam burada aramalı. Bakmanın yasak olduğu yerlerin iç taraflarını gözetlemeli.

“Efsane açıklanamayacak şeyi açıklama çabasında. Temeli gerçek olduğu için, sonunda açıklanamayacak bir yerlere ulaşmalı.” Kafka Prometheus efsanesindeki dönüşümden böyle söz ediyordu. Kesinlikle inanıyorum ki aynı sözler tiyatro için de geçerli olmalı. Onun emekçilerinin hesabına, yani sahnedekiler kadar seyirciler arasındaki emekçilerinin de adına, bir dileğim var. Öyle bir tiyatro olsun. Gerçekliğin temeline otursun ve hedefini uzanacağı açıklanamaz sonlarda bulsun. Bütün kalbimle diliyorum bunu.

Çeviri: Refik Erduran

22.LİSELERARASI ULUSAL TİYATRO ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Tiyatro Şube Müdürlüğü tarafından 1993 yılında Antalya içinden 6 lisenin katılımıyla başlatılan,2005 yılından itibaren de ulusal boyuta taşınan ve her geçen gün büyüyerek günümüze ulaşan “Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği”nin bu sene 22’ncisi düzenleniyor.
Tiyatro sanatını liseler düzeyinde sevdirip, yaygınlaştırmayı, öğrencilerin sanat düzeylerinin yükseltilmesine katkıda bulunmayı, gençlerin sanatsal bir ortamda paylaşarak üretim yapmalarını sağlayarak sosyal birer birey olma yetilerinin ve sanata olan ilgilerinin artmasını hedefleyen Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği bu yıl 11 Mayıs – 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Son başvuru tarihi 14 Nisan 2015 Salı günü olarak belirlenen şenliğe katılacak olan okullar her sene olduğu gibi Tiyatro Şube Müdürlüğü’nce oluşturulan Değerlendirme Komitesi tarafından değerlendirilecek ve seçileceklerdir.
Tüm gösterimlerin ücretsiz ve halka açık olarak yapılacağı şenlikte okullar Yeni Mahalle Kültür Merkezi’nde sahne alacaklar.

Adres & İletişim

Karaalioğlu Parkı girişi
ABT Sahnesi önü.
07100 Antalya Türkiye

Gişe: +90 242 249 53 26
Müdürlük: +90 242 249 53 20-25
Fax: +90 242 249 53 25

Tiyatro Müzesi

FB İletişim